قانون و ورزش

نویسنده: میثم توسلــی
علم حقوق علم مهندسی اجتماع است. اگر این گزاره را تصدیق کنیم باید نتیجه‌ بگیریم که هر آنچه در یک اجتماع پرمخاطب‌تر و پرکاربردتر باشد...
علم حقوق علم مهندسی اجتماع است. اگر این گزاره را تصدیق کنیم باید نتیجه‌ بگیریم که هر آنچه در یک اجتماع پرمخاطب‌تر و پرکاربردتر باشد، در صورت بی‌نظمی بیشتر می‌تواند آن جامعه را با مشکل مواجه کند بنابراین نیازمند آن است که بیش از سایر حوزه‌ها درباره آن قانونگذاری شده و روابط اجتماعی مرتبط با آن موضوع مهندسی شود. در دنیای امروز با توجه به حجم مبالغ کلان مالی که در ورزش جابجا می‌شود، مخاطبان پرتعداد رسانه‌ای که علاقمند به موضوعات ورزشی هستند و سرمایه‌گذاری فراوان دولت‌ها جهت کسب موفقیت در رشته‌های ورزشی در مسابقات بین‌المللی، ورزش بی‌شک یکی از مهم‌ترین اتفاقات اجتماعی است.

حقوق ورزشی عنوان رشته‌ای است که قوانین و مقررات مرتبط با ورزش را مورد مطالعه قرار داده و برای تنسیق بهتر امور در این حوزه تصمیم‌‌های مناسب را روی میز قانونگذاران قرار می‌دهد. کنگره جهانی حقوق ورزشی هر سال یک گردهمایی برگزار می‌کند و با حضور صاحب‌نظران این رشته، مباحث بین‌المللی آن را مورد مداقه قرار می‌دهد. بیست و سومین کنگره جهانی حقوق ورزشی از سوم تا پنجم اکتبر با حضور متخصصین  و اساتید بزرگ حقوق ورزشی از سراسر دنیا به میزبانی کشور ایتالیا برگزار می شود.

فلسفه تشکیل کنگره بین‌المللی
نادر شکری، رئیس کمیسیون حقوق ورزشی کمیته ملی المپیک و عضو هیئت رئیسه انجمن جهانی حقوق ورزشی IASL ، ضمن حضور در این نشست به عنوان نماینده ایران و یکی از سخنرانان، در حاشیه این اجلاس در خصوص فلسفه برگزاری این کنگره بین‌المللی ابراز داشت: کنگره بین‌المللی حقوق ورزشی هر ساله با حضور جمعی از متخصصان و اساتید بزرگ حقوق ورزشی از سراسر دنیا برگزار می‌شود که ارائه آخرین مطالعات و دستاوردهای علمی در زمینه حقوق ورزشی از مهم‌ترین اهداف این نشست‌ها است.

جایگاه ورزش همگانی در قانون اساسی
این حقوقدان با اشاره به محوریت بیست و سومین کنگره جهانی بر موضوع عدم مسئولیت کیفری ناشی از عملیات ورزشی، بیان داشت: با رشد وتوسعه روزافزون ورزش در جهان و بروز حوادث و اتفاقات گوناگون در آن، نیاز به تدوین قوانین و ضوابط ویژه در محیط ورزش بسیار احساس شد. در کشور ایران توجه به امر ورزش در جامعه از چنان اهمیتی برخوردار است که قانونگذار دربند 3 اصل سوم قانون اساسی، «تربیت بدنی رایگان برای همه و در تمام سطوح» را به‌عنوان یکی از وظایف اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران بیان و دولت را مکلف کرده تا از تمامی امکانات خود جهت رواج دادن و عام‌الشمول کردن امر ورزش و تربیت بدنی استفاده کند و همین امر حکایت از اهمیت ورزش و جایگاه قانونی آن از دیدگاه قانون اساسی، داشته و دارد.

حوادث ورزشی
رئیس کمیسیون حقوق ورزشی کمیته ملی المپیک درباره نظام حقوقی حاکم بر کشورمان در حوزه مسئولیت کیفری ناشی از حوادث ورزشی عنوان کرد: سیرتصویب قوانین مربوط به حوادث ورزشی در ایران، حاکی از آن است که تا قبل از سال 1352، قانونی در این خصوص وجود نداشته است و قضات در پرونده‌های مربوط به حوادث ناشی از عملیات ورزشی با توجه به اصول کلی جزایی و استنباط خود از قوانین موجود، تصمیم می‌گرفتند. به همین دلیل در آن برهه در پاره‌ای از موارد شاهد اجرای مجازات‌های شدید علیه ورزشکاران بودیم. وی با خارج از قاعده بودن چنین احکامی در آن دوران، با اشاره به اینکه وقتی در یک حوزه نص معتبری وجود نداشته باشد به هر حال امکان تشتت آرا بیشتر می‌شود، افزود: در آن زمان و براساس اصول حقوقی معتبر، دادگاه‌های ایران، رفتارهایی را جرم تلقی می‌کردند که در واقع با اخلاق در تعارض نبود و این طرز تلقی با هدف از ورزش مغایرت داشت.

حمایت قانونگذار از ورزشکاران
اگر قرار بر این بود که حوادث ورزشی که به نظر می‌رسد جزو ذات ورزش باشد و اساسا در بسیاری از ورزش‌های مورد اقبال عمومی جهانی این حوادث منجر به جذابیت بیشتر وقایع ورزشی می‌شود، برای ورزشکاران خاطی مسئولیت کیفری ایجاد کند، هیچگاه نمی‌توانستیم شاهد رونق و پیشرفت ورزش در کشورمان باشیم زیرا که بسیاری از جوانان ترجیح می‌دهند سرمایه عمر خودشان را در فضایی صرف کنند که دارای ریسک کمتری باشد.
رئیس انجمن علمی حقوق ورزش ایران در این باره گفت: در سال 1352 قانونگذار به واقعیت‌های اجتماعی توجه کرد و ورزش را که مورد حمایت عموم مردم بود مورد بررسی قرار داد و در قانون مجازات عمومی، حوادث ناشی از عملیات ورزشی را مشروط برآنکه مقررات آن ورزش نقض نشود، از مسئولیت کیفری مبری دانست.

اهمیت حقوق ورزش در جامعه
با توجه به استقبال فوق‌العاده جوانان به ورزش و حواشی آن به نحوی که شاهد آن هستیم برنامه‌های ورزشی پرمخاطب‌ترین برنامه‌ رسانه ملی هستند، تنظیم و تنسیق موضوعات مرتبط با ورزش از مهم‌ترین اهداف این رشته حقوقی است آثار فراوانی را در جامعه بر جای خواهد گذاشت. شکری با اشاره به این جملات و تاکید بر تبیین مبانی حقوق ورزشی و اهمیت آن در جامعه افزود: آغاز فعالیت اجتماعی انسان و تاریخ تولد حقوق ورزشی، بررسی سیر تاریخی تحول و گسترش این رشته حقوقی در ایران در سه دوره یعنی قبل از انقلاب مشروطه، بعد از انقلاب مشروطه و بعد از انقلاب اسلامی قابل بررسی است که اتفاقا اصلی‌ترین پیشرفت‌های حقوق ورزشی در کشورهای جهان نیز مطابق همین دوران اتفاق افتاده که از نکات مورد توجه در این مقوله است.

ایران، صاحب کرسی در کنگره جهانی حقوق ورزش
اگر می‌خواهیم در کشورمان هم‌زمان با پیشرفت‌های سریع دنیا در حوزه ورزش گام برداریم چاره‌ای نداریم جز آنکه در مجامعه جهانی حضوری فعال داشته و چاره مستحدثات ورزشی را قبل از وقوع بیاندیشیم که اتفاقا در این حوزه این اتفاق نیز افتاده و کشور ایران جزو کرسی‌داران مجمع جهانی حقوق ورزشی است. شکری به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن جهانی حقوق ورزشی IASL در پایان سخنان خود در این باره خاطر نشان کرد:  در پایان کنگره جهانی امسال، هیئت رئیسه مجمع عمومی انجمن جهانی حقوق ورزشی نشست ویژه خود را برگزار می‌کند که ایران نیز از سال 2011 یکی از کرسی‌داران این مجمع است و هر ساله نماینده کشورمان در خصوص آخرین دستاوردهای علمی و اجرایی در ایران به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code